Već u prvim sedmicama života na bebinom vlasištu ili na gornjem delu lica mogu se pojaviti žućkaste ljuspice, masne na dodir. Reč je o temenjači: ona nastaje zbog preteranog lučenja sebuma, koji zadržava mrtve ćelije na površini kože i tako formira ljuspice. Temenjača nema nikakve veze sa lošom higijenom.
Taj poremećaj zahvata dve trećine beba i potpuno je bezopasan. Međutim, temenjača ružno izgleda i pogodna je za razvoj bakterija i gljivica: sledite naše savete koji će vam pomoći da bebu rešite tog problema.
PREVENCIJA TEMENJAČE
- Koristite šampon za prevenciju temenjače i nežno masirajte bebino vlasište dok joj perete kosu.
- Svakog dana joj pažljivo četkajte kosu mekanom četkom.
- Ne perite joj kosu često da biste sprečili dodatnu iritaciju: pranje kose šamponom svaka 2 do 3 dana i ispiranje glave vodom svakog dana je dovoljno.
- Natopite bebinu kapicu nekim uljem, stavite je bebi na glavu i držite je sve do večeri. Nakon večernjeg kupanja bebi dobro istrljajte glavicu peškirom i iščetkajte joj kosicu gustim češljem. Ponavljajte postupak sve dok se temenjača potpuno ne povuče. Treba biti uporan jer može da potraje i po nekoliko dana.
- TRETIRANJE POSTOJEĆE TEMENJAČE
- Pažljivo operite bebino vlasište odgovarajućim šamponom, a zatim na njega nanesite posebno sredstvo za negu koje istovremeno deluje na posledicu, ali i na uzroke nastanka temenjače.
- Ne pokušavajte da je uklanjate noktima ( mehanički).
- Obratite se lekaru ako se stanje ne poboljša nakon 15 dana, ako se pojave crvene i hrapave mrlje na drugim delovima tela ili ako dođe do upale oko temenjače.